МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ "АНГЕЛ КЪНЧЕВ"
ФАКУЛТЕТ ПРИРОДНИ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЕ
КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА
на специалността "КОМПЮТЪРНИ НАУКИ"
за квалификационна степен "бакалавър по компютърни науки"
Специалистът, завършил степен "бакалавър" на специалността "КОМПЮТЪРНИ НАУКИ" в РУ "Ангел Кънчев", ще притежава знания от областта на информатиката, информационните технологии и математиката. Подготвените кадри ще могат да решават основните проблеми на съвременното информационно общество. Гаранция за добрата квалификация на завършващите специалността е сполучливото съчетание от информатични, математически и приложни курсове. Характерна черта на обучението по всички дисциплини е органичното включване в учебния процес на компютърно базирани технологии за обучение и самостоятелна подготовка, както и много добра практическа подготовка, основаваща се на най-съвременните информационни технологии и непрекъснато обновяваща се материална база. Осигурен е и се използва съвременен лицензиран и свободно разпространяем софтуер, инсталиран на високопроизводителни, работещи в мрежова среда компютри. Информатичните дисциплини използват съвременни езици за програмиране върху последните, актуални версии на съответните компилатори.
Завършилите специалността ще владеят основните методи за обработка на информация, проектиране, програмиране и изграждане на информационни системи. Ще бъдат в състояние да ползват и създават софтуер в различни области. Ще могат да конфигурират компютърни системи и подходящия за потребителите им софтуер. Ще имат опит за работа в мрежови среди, ще могат да администрират такива и да създават мрежови приложения.
Желаещите могат да придобият и педагогическа правоспособност, чрез формите на факултативната подготовка.
Основните и най-важни специфични направления в дейността на информатика са: да разработва и тества програми, да работи с готови програмни продукти, като ги поддържа и консултира потребителите. Другите специфични направления са свързани с конкретни приложения на компютърните технологии: изкуствен интелект – да изследва подхода за моделиране на човешкото мислене и дейността на човешкия мозък, компютърна графика – да създава математически модели и средства за представяне и обработване на графична информация, комуникационни технологии – да разработва средства за управление на комуникационните мрежи и да се занимават с обслужването и усъвършенстването им, софтуерни технологии – да проектира, реализира и документира програмни средства, теоретично програмиране – да създава и използва методи и средства за оптимизиране на програмния код.
Те ще могат да работят навсякъде, където се използват компютърни приложения и технологии за управление – във фирми, чието производство е базирано на високотехнологична основа, банки, застрахователни дружества, институти, лаборатории и изчислителни центрове и по точно като: приложни програмисти, мениджъри на фирмени информационни системи, системни администратори, супервайзори, администратори на бази от данни, мениджъри в интернет магазини, специалисти по създаване и прилагане на компютърни технологии в различни дейности.
Специалистите със степен "бакалавър" ще имат необходимата подготовка и възможност да продължат обучението си в следващата степен "магистър" в широк кръг естествени и компютърни науки във всички български университети.